SBM Articles

 Search

2024 Best In Business Award Winners

The following are the winners and finalists for the 2024 Best In Business Awards, SBM’s annual reader survey of the BEST Businesses in the area. More than 30,000 individuals voted and the best companies were chosen in 16 categories. The winning businesses and top finalists will be featured in the 2024-2025 Business Owners’ Guide, SBM’s Book of Lists that contains all BEST Lists from the past 12 months.

Winners and finalists will also be honored at a special luncheon on Nov. 6 (11am-1pm) at the St. Charles Convention Center.

BEST SMALL BANK
Midwest BankCentre

(Finalists)
Royal Banks of Missouri
Carrollton Bank
Bank of Springfield
New Frontier Bank
Bank of Washington

BEST LARGE BANK
Enterprise Bank & Trust

(Finalists)
Bank of America
Busey Bank
Regions Bank

BEST ACCOUNTING FIRM
HKA CPAs & Advisors

(Finalists)
Purk & Associates, P.C.
Anders CPAs + Advisors
Archford Accounting
Conner Ash, P.C.
Enterprise Business Solutions

BEST LAW FIRM
Lashly & Baer, P.C.

(Finalists)
Danna McKitrick, P.C.
InNovare Law
Sandberg Phoenix
Berger, Cohen & Brandt, LC
Capes Sokol

BEST PR FIRM
Black Twig Marketing + Communications, LLC

(Finalists)
Dovetail
AMM Communications
Geile/Leon Marketing Communications
Cork Tree Creative

BEST CONSULTING FIRM
Valley Insurance Agency Alliance (VIAA)

(Finalists)
The Triton Group CPAs
Swink Coplen & Co. P.C.
Albert Consulting Group
Volpe & Consulting & Accounting Services

BEST IN VALUE
MDD Forensic Accountants

(Finalists)
Sunset Transportation
Olrando’s Catering
The Kaiser Law Firm, P.c.
J&B Technologies, Ltd.

BEST MARKETING FIRM
Atomicdust

(Finalists)
Abstrakt Marketing
Black Twig Marketing + Communications
Matchbox Design Group
Dovetail
Sneller Creative Promotions

BEST IT FIRM
ThrottleNet

(Finalists)
Winning Technologies
IT Solutions
Blade Technologies, Inc.
NWO IT Services
Alliance Technolgoies, LLC

BEST CYBERSECURITY FIRM
Pearl Solutions Group

(Finalists)
ThrottleNet
TechGuard Security
Network Technology Partners
GadellNet Consulting Services
Moore Computing

BEST IN CUSTOMER SERVICE
Delta Dental of Missouri

(Finalists)
SFW Partners
Butcher Joseph & Co.
Stanton Barton
Central Bank

BEST ATTORNEYS
Bradley Crandall, Carmody MacDonald

(Finalists)
Brad Cytron, SpencerFane, LLP
corey Franklin, FordHarrison, LLP
Rachel Jeep, Thompson Coburn
Carl Lumley, Curtis, Heinz, Garrett & O’Keefe

BEST M&A PROVIDERS
Tracy Ring, Greensfelder

(Finalists)
Berlin Haugen, BowPoint
Carter Smith, ButcherJoseph & Co.
Jeff Kalil, VR Business Brokers
Mark Temkin, Riezman Berger
Ron Zimmerman, Nolan & Associates

BEST IN RELIABILITY
Gray Design Group

(Finalists)
HeplerBroom LLC
Midland States Bank
Scott Credit Union
Swink Coplen & Company, P.C.
The Lawrence Group

MOST INNOVATIVE COMPANIES
Ryval Studios

(Finalists)
Engage Software
Gemini Consulting and Services
Unidev

BEST WEALTH ADVISORS
Mike Clark, Clark Wealth Partners

(Finalists)
Christine Wedell, Volare Wealth Advisors
Matthew Renaud, Renaud & Company, LLC
Scott Yanker, The Yanker Group
Kristin Thompson, Renaissance Financial
Brian Bachelier, Hawthorne Wealth Advisors

Submitted 15 days ago
Tags:
Categories: categoryManagement
Views: 641
Print